Protiústavný balast

Autor: Peter Adamovský | 24.10.2014 o 17:19 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  630x

Podpisom zákonodarných činiteľov v roku 2012 nadobudol účinnosť zákon z pera ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorý stanovil vcelku obmedzujúce kritéria pre prijímanie žiakov na stredné školy. Vtedajšia pravicová opozícia sa hneď chytila slamky a pokúsila sa rýchlo využiť vzniknutú situáciu, aby aspoň trochu ovplyvnila excesy “rozšantených” Smerákov. Napadla tak dnes už pochybné znenie novely zákona na Ústavnom súde. Veď by aj boli na hlavu postavení, ak by sa o to nepokúsili. 

Dva dni dozadu vyšli výsledky ich snahy najavo. Argumenty 31 poslancov o neústavnosti zákona (teda aspoň jeho časti o podmienkach pre prijatie na strednú odbornú školu s maturitou či gymnázium) prešli dlhým ústavno-súdnym procesom v pléne tohto orgánu a poukázali na neprimeranosť podmieňujúcich priemerov známok z posledných dvoch ročníkov vo výške 2,0 pri gymnáziách, resp. 2,75 pri stredných školách s maturitou. Mnohí súčasní deviataci si tak môžu zhlboka vydýchnuť a rýchlo sa začať pripravovať na stredoškolskú budúcnosť. O výdychu zástupcov stredných škôl ani nehovoriac.

Z danej situácie je zrejmé, ako má opozícia správne fungovať. Teda, ako má opozícia zasahovať do vládnych rozhodnutí a ovplyvňovať uznesenia namierené proti občanom. Nanešťastie, vždy je problémom ten starý známy čas. Kým Ústavný súd konečne poukáže na protiústavnosť zákonov, ktoré sa už dávno stali platnými, prejde nenáležite dlhá doba. Dokonca môže byť až taká dlhočizná, že sa počas nej vymení jedna, u nás, na Slovensku, dokonca možno aj dve vládne garnitúry. Vzhľadom na to si opozície, ktoré reagovali na nesprávne politické rozhodnutia vlád, nestihnú užiť svoju “vydobytú” slávu a kým sa opäť priblížia k obdobnej situácii, môžu stratiť ten správny pohľad vládnej protiváhy.

Aj keby, dôležité je, že Ústavný súd v konečnom dôsledku rozhodol pre “poškodených” žiakov. Veď skoro každý z nás v čase adolescencie “schuti” navštevoval strednú odbornú školu alebo gymnázium. A obmedzovanie slobodného prístupu k verejnému školstvu kvôli výsledkom zo základných škôl mladým nepridáva na rozvoji pozitívneho presvedčenia o slovenskom inštitucionálnom vzdelávaní. Ide o jedno z ich najzákladnejších práv v modernej spoločnosti. A tie sa predsa nemajú obmedzovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?